Jedzeniowe szaleństwo!

Przepisy, porady i wskazówki.

Krótka historia ubezpieczeń

Koncepcja ubezpieczenia na życie i mienia funkcjonuje od bardzo dawna. Handlarze w antyku umawiali się między sobą, że będą równo dzielić się spłacaniem strat, które mogły dotknąć ich karawany na wielomiesięcznych i pełnych niebezpieczeństw drogach.Na podstawie: ab-ubezpieczenia.pl


Zbliżone rozwiązania zaczęto tworzyć w wielu stronach świata i stanowiły one przykład solidarności z rozsądku. W średniowieczu na dawaniu za opłatą pątnikom po Ziemi Świętej gwarancji, że ich pieniądze bezpiecznie dotrą razem z nimi do miejsca przeznaczenia, powstała potęga zakonu Rycerzy Świątynnych. Niektórzy naukowcy obwołują ich najwcześniejszymi bankierami i ubezpieczycielami w ogóle.

W zasadzie jak daje się zauważyć pojęcia program dla brookera (więcej na stronie) ubezpieczeń wiązały się mocno z handlem i wędrówkami. Nie ma się co dziwić – system programy lojalnosciowe ekonomiczny nie istniał bez karawan i stąd narażony był na ryzyko utraty ładunku, statku, funduszy lub nawet żywota - więcej szczegółów. Ubezpieczenia przez wieki nabierały konstrukcji instytucjonalnych i legislacyjnych, najszybciej w państwach dominujących na oceanach, czyli Niderlandach, Anglii, Hiszpanii, Włoszech i Portugalii .

W pozostałych krajach, takich jak nasza ojczyzna, pojawiały się program do prowadzenia serwisu (sprawdź program do prowadzenia serwisu) z ubezpieczeniami od konkretnych, regularnie nawiedzających ludność klęsk, czyli pożarów, powodzi i susz. Przykładem instytucji, która wypłacała rekompensaty w takich sytuacjach, jest ustanowione na początku XIX wieku Towarzystwo Ogniowe dla Miast w Prusach Południowych. To właśnie to wydarzenie świętowano dekadę temu, jako początek historii profesjonalnych ubezpieczeń w naszym kraju.
Późno, bo w 1762 roku dopiero pojawiła się firma, która ubezpieczała życie ludzkie. Pierwsza polisa na życie była gwarantowana przez towarzystwo Equitable w Londynie. Wielki rozwój ubezpieczeń trwał trakcie XIX wieku, czyli złotych lat bogacenia się i modernizacji. Malejący świat był świadkiem coraz silniejszego rozkwitu wymiany międzynarodowej, rosły prywatne majątki. Jednak każdy kij ma dwa końce, więc szansa na zysk była często równoważona zawsze możliwą groźbą bankructwa. A pod koniec wieku w odnowionej Rzeszy kanclerz Bismarck wprowadził powszechne ubezpieczenia społeczne.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2022-12-31 04:38:10
Tagi: ubezpieczenia, bezpieczeństwo, polisy