Jedzeniowe szaleństwo!

Przepisy, porady i wskazówki.

W jaki sposób dbać o porządek w dokumentacji?

W domu większości osób znajduje się dużo rozmaitych dokumentów, jakie musimy zbierać przez wzgląd na ich ważność. Niestety dość często okazuje się, że nie jesteśmy w stanie zaprowadzić w nich porządku.
księgowa
Zwykle nie wiemy, co może okazać się w przyszłości przydatne, a co nie, przez co zbieramy praktycznie wszystko. I chociaż najczęściej chcielibyśmy nawet posprzątać wszelkie dokumenty, to jednak najczęściej po kilku dniach porządku, wszystko powraca do normy, czyli do standardowego nieładu.

Zainteresował Cię analizowany w tym miejscu wątek i szukasz poza tym innych tego typu informacji? Przeczytaj o nim znacznie więcej w tym serwisie!

Jak zatem zachować porządek w dokumentach i nie zwariować? Bardzo istotne jest, abyśmy już na wstępie utworzyli kategorie poszczególnych rodzajów dokumentów, które posiadamy w naszym mieszkaniu. Należy przechowywać w pierwszym rzędzie najistotniejsze dokumenty dotyczące spłacanych przez nas kredytów - głównie potwierdzenia spłat. Trzeba je zachować, aż do momenty spłaty całego zadłużenia, a nawet trochę dłużej. Należy również przygotować kopie większości dokumentów, które np. przygotowaliśmy na potrzeby różnego rodzaju finansowych transakcji czy też przy okazji dopełnienia konkretnych spraw w urzędach. Dodatkowo niezbędne jest zachowywanie dokumentów takich jak akty notarialne czy też świadectwa pracy.


rachunki
Wiele osób przechowuje także rachunki za stałe opłaty, takie jak gaz lub prąd, jak również potwierdzenia zapłaty. Niektórzy przechowują także rachunki za różnego typu produkty, jakie zakupili w sklepie. Niejednokrotnie mogą być one przydatne, głównie w sytuacji dokonywania późniejszych reklamacji. Niewątpliwie ważne jest również, abyśmy przygotowali w naszych dokumentach ważną kategorię z dokumentami przygotowanymi na potrzeby Urzędu Skarbowego (dokładne informacje o pit 2015). Są to rozmaitego rodzaju rozliczenia i potwierdzenia, na podstawie których wykonane zostały rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Muszą być one gromadzone przez 5 lat licząc od końca roku, w jakim miało miejsce rozliczenie. W sytuacji braku tych zaświadczeń, urząd ma prawo nałożyć nawet karę i żądać zwrotu kwoty, jaka została odliczona od podatku, zwiększoną dodatkowo o odsetki ustawowe. Należy więc pamiętać o tym przygotowując rozliczenie PIT 2014 (szczegóły). To niezwykle istotne, aby uniknąć w przyszłości nieprzyjemnych problemów.


Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-10-02 23:55:00
Tagi: dokumenty, Urząd Skarbowy, rozliczenie PIT 2014