Jedzeniowe szaleństwo!

Przepisy, porady i wskazówki.

Dieta wegetariańska - co to jest? Zastosowanie i porady

Aby człowiek mógł dobrze funkcjonować, wymaga wielu składników odżywczych. Ważna jest ich ilość, proporcje, a także jakość. Zapotrzebowanie na pożywienie w znacznym stopniu jest zależne od wieku, budowy anatomicznej, trybu życia, metabolizmu, wreszcie skłonności smakowych. Dieta wegetariańska musi być dobrana indywidualnie, w ten sposób, żeby niczego nie zabrakło. Dieta wegetariańska jest wartościowa dla zdrowia, gdy stosuje się ją rozważnie. Racjonalnie złożona, zmniejsza zagrożenie zachorowania na sporo chorób cywilizacyjnych. Coraz to więcej ludzi przestaje spożywać mięso. Powody przejścia na dietę wegetariańską, to przeważnie ekologiczny, wyznaniowy, filozoficzny.

Napisał: with wind
Na podstawie: http://www.flickr.com
Racjonalnie zestawiona dieta dla wegetarian nie tylko nie wywołuje uszczerbku na zdrowiu, lecz też zmniejsza ryzyko chorób nowotworowych.

Wegetarianizm, to sprecyzowany styl życia powiązany ze szczególną dietą. Chociaż pobudki zerwania z tradycyjnym sposobem odżywiania mogą być różne, przejście na dietę dla wegetarian powinno zawsze kojarzyć się ze przekształceniem sposobu myślenia, odwrotem od komunałów obyczajowych i zastąpieniem ich innymi wzorcami.
Najprostszym zestawieniem diety wegetariańskiej są produkty zbożowe z mlekiem, jajami, serem, względnie roślinami strączkowymi. Jarzyny konsumuje się z kaszami, orzechami, ziarnami, ryżem i jajkami.
Dieta (zobacz więcej w serwisie) eliminacyjna to dieta, która jest jedyną strategią leczenia przyczynowego uczuleń pokarmowych. Dietę eliminacyjną stosuje się również przy podejrzeniu alergii pokarmowej i w celu zdobycia u uczuleniowca tolerancji na początkowo niekorzystny pokarm, jest też jedną z form terapii nietolerancji żywnościowych.


Napisał: Natasia Causse
Na podstawie: http://www.flickr.com
Celem diety eliminacyjnej jest przede wszystkim zmniejszenie reakcji ustroju immunologicznego na ustalony komponent i zredukowanie prawdopodobieństwa wystąpienia reakcji. Produkty, które przynoszą objawy uczuleń, winny być wyłączane z diety pojedynczo. Dzięki temu lepiej jest kontrolować oznaki, co pozwala ustalić jaki produkt jest powodem uczulenia. Dobrze prowadzona dieta eliminacyjna, może przyczynić się do zupełnego wyleczenia uczulenia, albowiem jest ona wyłączną formą leczenia przyczynowego.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-02 09:32:38
Tagi: dieta, Odżywianie, styl życia, wegetarianizm