Jedzeniowe szaleństwo!

Przepisy, porady i wskazówki.

Jakie są podstawowe zalety miodu naturalnego, w jaki sposób ocenić, czy jest on prawdziwy.

Natura daje nam bardzo dużo niezwykle cennych rzeczy, i są one dużo pożyteczniejsze od wszystkich związków i preparatów wytwarzanych w laboratoriach. Należy do nich na przykład miód, jakiego właściwości zdrowotne i lecznicze znane są od kilku tysięcy lat. Już dawni Rzymianie, Egipcjanie i Grecy wiedzieli, że jego systematyczne spożywanie wzmacnia organizm i leczy różne choroby, i taka wiedza nadal jest aktualna. Ludzie wtedy byli świadomi skuteczności miodu, lecz nie wiedzieli dlaczego ma on tak drogocenne działanie.


Współcześnie, dzięki nowoczesnej nauce ludzie dobrze poznali jego skład i wiedzą dużo na temat substancji czynnych, witamin i związków w nim obecnych. W zależności od gatunku miodu substancje te mogą być dość różne, dlatego też różne miody należy stosować przy różnych dolegliwościach.

Czy ciekawią Cię zbliżone zagadnienia? Jeżeli tak, to jeszcze więcej (https://serwiskawowy.pl/33-ekspresy-domowe-automatyczne) takiego typu wpisów opracowano na naszej następnej witrynie. Zachęcamy!

Na przykład miód z lipy zalecany jest na najróżniejsze przeziębienia i problemy z układem oddechowym, a wrzosowy przy schorzeniach dróg moczowych i prostaty. Różnych odmian miodu jest więcej niż dziesięć, dlatego też należy choć odrobinę o nich poczytać, żeby mieć orientację co się kupuje.
miód
Napisał: Free Creative Commons Images for Colorful Souls!
Na podstawie: http://www.flickr.com


Lecz aby zakupiony miód faktycznie posiadał te wszystkie pożądane właściwości, to musi być całkowicie naturalny. Niestety z tym bywa bardzo różnie, bo chęć zarobienia przez właścicieli pasiek często powoduje różne oszustwa. Po pierwsze miód nie toleruje wyższej temperatury, która niszczy dużą część enzymów i związków w nim zawartych. Z tego też powodu nie można go za bardzo podgrzewać, a w tym bardziej gotować.


Prawdziwy miód niepasteryzowany po jakimś czasie będzie krystalizował, w zależności od gatunku może to trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Z kolei miód mocno ogrzewany nawet po roku przechowywania będzie lejący, niestety w takim stanie niedużo zostało z jego właściwości.

Przeczytaj ten serwis (http://www.hurtplus.pl/art-spozywcze-c-133.html), ponieważ on zapewne też Cię bardzo zaciekawi. Omawia on podobną problematykę, więc nie zwlekaj i kliknij ten link!

Następnym problemem związanym z miodem jest mieszanie go z miodami importowanymi z innych krajów, zwłaszcza Chin. Takie miody coraz częściej spotkać można w sklepach i marketach, lecz niestety nawet niewielkie pasieki też niekiedy pozwalają sobie na to, żeby połączyć swój miód z czymś, co tylko nazywa się miodem.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-01-18 09:43:25
Tagi: choroby, dolegliwość, pasieka